Emeklilik sistemi tümden değişiyor! Kök aylık değişikliği ve yaşa göre maaş geliyor

Emeklilik sistemi radikal bir dönüşüme gidiyor. Yaşa göre maaş ve kök aylıkta değişiklikler öngörülüyor. Yeniden şekillendirilen İş Kanunu, emeklilik alanında yeni düzenlemeler getirecek. Emekli maaşlarında yapılan değişiklikler haziran ayından önce yürürlüğe girecek. Yapılan çalışmalar, taban aylıkta emeklilik yaşını temel almayı planlıyor. Ayrıca, 10 bin lira altında maaş alan emeklilerin kök aylıkları da yeniden düzenlenecek.

Hükümet, intibak düzenlemesinin olmayacağına dair açıklamalar yapmasına rağmen, sadece en düşük emekli maaşı alan 6 milyon kişi için değişiklikler öngörülüyor. Sistemdeki dengesizlikleri düzeltmek amacıyla aylar önce üzerinde çalışılan İş Kanunu’nda yenilikler yapılacak. Yeni Şafak’ın haberine göre, yapılacak düzenleme ile emekli maaşı hesaplamasında yeni bir formül devreye alınacak. Buna göre, en düşük maaşı alan, yani 10 bin TL’nin altında maaş alan emeklilerin aylıkları, yeni sisteme göre hesaplanacak ve maaşlarında değişiklikler olacak.

Emekli kök aylığı üzerinde yapılacak değişikliklerle, taban aylığın en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira bandına çıkarılması için haziran ayından önce çalışmalara başlanması planlanıyor. Maaş hesabında gündeme gelen formüllerden biri, vatandaşın emekli olduğu yaşa göre taban aylığın belirlenmesini içeriyor.

Eğer söz konusu düzenlemede uzlaşı sağlanırsa, çalışma hayatını yeniden yapılandırmayı amaçlayan yeni İş Kanunu’na bu değişiklikler eklenecek. Bu çerçevede, emeklilik hakkı ve yaşı gibi konuların yeniden tanımlanabileceği belirtiliyor.

Emeklilere, sigorta primi ve sigorta gün sayısından bağımsız olarak emekli olunan yaşa göre standart taban aylık bağlanması sağlanmasını amaçlayan bir seçenek de gündemde yer alıyor. Bu seçeneğin kabul edilmesi durumunda, emeklilik için gereken sigorta gün sayısı ve prim ödemelerinden bağımsız olarak, emekli olunan yaşa göre en düşük emekli maaşı tabanı belirlenecek.

Emekli olan kişi, belirlenen tabanın altında bir maaş almamış olacak. Örneğin, 59 yaşında emekli olan bir vatandaş en az 17 bin lira emekli maaşı alacak. Bu miktar, sigortalı çalışma süresi ve prim ödemeleri gibi faktörlere bağlı olarak daha da artabilir.

Şu anda 16 milyondan fazla emeklinin yaklaşık 13 milyonu asgari ücretin altında aylık alırken, 6 milyon emekli en düşük maaş olan 10 bin lira ile geçinmeye çalışıyor.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, emeklilerin taban aylıklarını 10 bin liraya yükseltmek için adım atmış durumda. Yapılacak olan yeni düzenleme ile en düşük emekli kök aylığı 10 bin liraya çıkarılacak. Bu düzenleme gerçekleşirse, 10 bin liranın altında emekli aylığı alan 6,5 milyondan fazla emekli, artışlarını 10 bin lira baz alarak alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x