Damar yolu sekiz kez bulunamayan seri katilin idamı iptal edildi

ABD’de idam cezasına çarptırılan seri katil Thomas Eugene Creech’in infazı, defalarca denenmesine rağmen bulunamayan damar yolu sebebiyle iptal edildi.

DAMAR YOLUNU BİR TÜRLÜ BULAMADILAR!

Creech, sabah 10’da bir sedyeyle idam edilmek üzere Idaho Güvenlik Kurumu’ndaki infaz odasına götürüldü.

Creech’in dün Idaho Güvenlik Kurumu’ndaki infazı, üç tıbbi ekip üyesinin serum takmak için sekiz kez damar yolu bulmayı denemesine rağmen ulaşılamayınca iptal edildi.

Ceza İnfaz Kurumu Direktörü Josh Tewalt, tıbbi ekibin bazı denemelerde damara ulaşamadığını, bazılarında ise ulaşabilseler de damar kalitesi konusunda endişelendiklerini ifade etti.

Associated Press’in aktardığına göre Tewalt, “Her girişim birkaç dakika sürse de damar yolu açılamadığı için infaz iptal edildi.” dedi.

Idaho Ceza İnfaz Kurumu, Creech’e yönelik ölüm emrinin süresinin dolduğunu ve sonraki adımları değerlendirdiğini söyledi.

Creech’in avukatları, “kötü bir şekilde başarısız olan infaz girişiminin” bakanlığın “insancıl ve anayasal bir infazı gerçekleştirme konusundaki yetersizliğini” kanıtladığını söyleyerek ABD bölge mahkemesinde derhal yeni bir tutuklama talebinde bulundu.

5 CİNAYETTEN HÜKÜM GİYDİ

73 yaşındaki Creech, 1974’te hapsedildi ve üç eyalette beş cinayetten hüküm giydi. Ayrıca çok sayıda cinayetin de şüphelisiydi.

1981’de bir mahkum arkadaşı olan 22 yaşındaki David Dale Jensen’i öldüresiye dövdüğünde ömür boyu hapis cezası idam cezasına dönmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x